♦ PROIECT EDUCAŢIONAL "BISERICA - Timp al devenirii SATUL – Spațiu al regăsirii"

- Despre proiect

- Articol în ziar

- Rugăciune

- Concursul Național cultural-artistic HRISTOS: Sufletul satului meu, inițiat de Patriarhia Română în parteneriat cu Ministerul Educației Naționale, organizat de Protopopiatul Ortodox Român Cluj II, cu prilejul Anului Omagial al satului Românesc - CAEN 2018-2019. Echipajul școlii a obținut Premiul Special.

Coordonatori: dir. adj. prof. Ioana CORUJAN, înv. Stela GONCAN, pr. Florin DANIEL.

♦ Programul DISCOVER SCHOOLS

*In perioada 14 ianuarie - 01 februarie 2019 în şcoala noastră se desfaşoară programul DISCOVER SCHOOLS prin integrarea în fiecare zi din programul școlar pe parcursul a 3 săptămâni un minim de 4 ore de activitate de ÎNVAŢARE NON -FORMALĂ susţinută de voluntarii INTERNAŢIONALI care vor facilita sesiunile în limba engleză pentru elevii şcolii în cadrul orelor de limba engleză prin prezentarea şi dezbaterea unor teme multiculturale şi pentru dezvoltare personală.

Responsabil, profesor Cristina Pârlea

* Despre program

♦ Proiecte şi activităţi desfăşurate cu ocazia sărbătoririi Centenarului Marii Uniri

- Concursul naţional -" UNITATE - Spațiu și Timp al devenirii, ALBA IULIA – loc al Jertfei și al Marii Uniri "

* PREMIUL I - etapa eparhială, obţinut de echipajul şcolii noastre, coordonaţi de către prof. Ioana CORUJAN, prof. Judith UNGAR şi pr. Florin DANIEL. Echipajul şcolii şi coordonatorii vor reprezenta Arhiepiscopia Vadului, Feleacului şi Clujului, la etapa naţională, care va avea loc in 21 mai 2018, la Patriarhia Română, Bucureşti.

* Ştirea TV - PREMIUL I - la concurs.

* Etapa naţională, din 21 mai 2018 a Concursului naţional " UNITATE : Libertate şi Unire " - Premierea echipajelor a fost oficiată de către Părintele Patriarh Daniel.

* Ştirea TRINITAS TV - Premii naţionale

♦ Proiectul educativ-social "Împreună și prieteni"

♦ Parteneriat şcoala urbană-şcoală rurală "Pe cărările prieteniei"

Între Şcoala Gimnazială Horea şi Şcoala Gimnazială Octavian Goga Ciucea s-a încheiat un parteneriat asfel că elevii din clasa a III-a A au efectuat o vizită elevilor primari din Ciucea. Împreuna copiii au discutat despre drumul lui Horea prin Ciucea, copacul şi fântâna lui Horea şi au făcut schimb de mărțisoare . In aceeaşi zi au vizitat muzeul Octavian Goga din Ciucea .

♦ Proiect educativ -„Călătorii gastronomice şi culturale”

Propus de Asociația Alegria,Asociația Părinte în Florești,Hipermarketul CORA Cluj

♦ Parteneriat educaţional-“Bucuriile copilăriei”

Parteneriatul a avut ca obiectiv colaborarea dintre Şcoala Gimnazială Internațională „Spectrum”,și Şcoala Gimnazială ”Horea” în vederea organizării şi desfăşurării de activităţi extraşcolare comune în cele două instituţii, vizite reciproce, în cadrul programului „Şcoala altfel: Să ştii mai multe, să fii mai bun!”, 6-10 aprilie 2015.

♦ Proiect- "Scoli conectate la comunitate"-Articol realizat de Roxana Cziker